Energie a plyn Finance a ekononika

Teplo moderního domova

V dnešní době se v souvislosti s vytápěním obydlí často zmiňuje ekologické hledisko, z toho důvodu jsou na řadě míst České republiky poskytovány majitelům domů a bytů takzvané dotace na šetrné ekologické vytápění s podmínkou jejich upuštění od především fosilních paliv, která znečišťují ovzduší. Je zde ovšem také estetický aspekt, který je pro moderní domácnosti neméně důležitý. Máme pro vás pár tipů na účinná a vzhledově příjemná topidla, které vám dost možná usnadní rozhodování.

Topení elektřinou je velmi finančně náročné

Jako adekvátní náhrada za spalování fosilních paliv v klasickém kotli nebo kamnech může celkem obstojně posloužit elektrická energie. Je však pravdou, že cenově je prostě někde jinde, než například klasické černé uhlí, které se vyznačuje vysokou výhřevností při spalování. Celkově si lze náklad na vytápění ekologickým a neekologickým palivem lehce spočítat. Mezi jinými se o nich zmiňuje například i online magazín iReceptář.cz.

Moderní design i úspora energie

Každopádně, moderní elektrické přístroje pro vytápění se dnes pyšní nízkou spotřebou elektrické energie a co víc, dobře vypadají. Důkazem toho mohou být například elektrické krby. Tato topidla se hodí jak do moderního domova, tak například do rekreačních objektů. Jejich nespornou výhodou je značně jednoduchá instalace i manipulace.

Elektrický krb jednoduše propojíte šňůrou s elektrikou rozvodnou sítí, zapnete a už topíte. Na regulátoru si můžete plynule nastavovat teplotu, na kterou chcete svůj domov vyhřívat. Ve spojení s čidly pak nemusíte zařízení kontrolovat, ale svůj provoz si už pohlídá samo, tak, abyste doma měli neustále příjemně. Moderní elektrické krby prakticky dokážou věrně imitovat klasické krby na dřevo. Projekcí obrazu ohniště a dokonce u některých typů i se zvukovým doprovodem praskajícího dřeva, patří mezi příjemná a hlavně ekologická topidla.

Mezi moderní výrobníky tepla patří klasická krbová kamna

Na tomto místě je třeba zdůraznit, že je k nim samozřejmě nezbytný komín. Samotná krbová kamna jsou ale jinak lehce obsluhovatelnou tepelnou jednotkou nenáročnou na instalaci a provoz. Postačí k tomu od podlahy vhodným materiálem izolovaná základna o patřičných rozměrech, kouřovod, který je spojí s komínem, a můžete v nich začít bez problémů topit. V krbových kamnech je možné na rozdíl od klasických otevřených krbů spalovat nejen kusy dřeva, ale rovněž dřevěné či uhelné brikety, kterými si jistě nezaneřádíte své bydlení.

Kvalitní krbová kamna dokážou bez větších problémů zajistit vytápění i několika místností. Za tímto účelem je žádoucí zvolit krbová kamna s výměníkem. Celkově lze pak prohlásit, že krbová kamna zajišťují konstantní teplo i dlouhou dobu poté, co v nich přestanete topit a během dohořívání paliva stále poskytují dostatek tepla pro vaši domácnost, což například u elektrických topidel nepřipadá v úvahu.

Mezi ekologická topidla se dnes řadí kotle na plyn

Jedná se o kompaktní jednotky řízené čipem a soustavou čidel, které dokážou díky vhodně napojeným a umístěným tepelným rozvodům příjemně vytopit i větší rodinné domy. Mezi požadované nároky pro vytápění plynem patří jednoznačně zabezpečená a pravidelně revidovaná přípojka na zemní plyn. Odborná instalace odpovědným pracovníkem a pravidelná revize, minimálně jednou ročně, je však nutná i u všech vnitřních rozvodů zemního plynu včetně samotného plynového kotle.

Teplo i ohřev vody

Plynový kotel zajišťuje v domácnostech nejen teplo, ale rovněž i ohřev vody. Tato dnes už sofistikovaná zařízení schopná automatického provozu i v době vaší nepřítomnosti patří mezi takzvané komfortní systémy vytápění. Nemusíte se starat o zásoby paliva, čistota a ekologičnost provozu je velkou výhodou, kterou reflektuje stále více domácností. Mezi často zmiňované nevýhody pak patří především finanční náročnost provozu všech plynových zařízení obecně.

Teplo moderního domova
Teplo moderního domova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.