cooking, wok, chinese
Jídlo a nápoje Zdraví a životní styl

Jak neztratit vitamíny a minerály při přípravě jídel

Tepelným zpracováním se vitamíny, minerály a stopové prvky z potravin ztrácejí. Množství ztracených živin závisí na typu přípravy pokrmu. Vitamíny, minerály i stopové prvky jsou pro náš organismus nezbytné a pro tělo je lepší přijímat tyto živiny z potravin, které mají vyšší vstřebatelnost a využitelnost než vitamíny přijaté v tabletách v podobě suplementace. V tomto článku se zaměříme na typy příprav pokrmů a jejich vitamínové ztráty

Dušení a vaření

Pro co nejmenší vitamínové ztráty je vhodné zvolit dušení, vaření v páře či vaření ve vodě. Největší výhodou vaření v páře je zachování živin a chuti připravovaného pokrmu. Při vaření ve vodě jsou úbytky vitamínů a minerálů lehce vyšší, ovšem živiny zůstávají ve vodě, kterou například v případě polévky zkonzumujeme a vitamíny získáme zpět.

Grilování

Grilování se zdá také jako vhodná a zdravá úprava jídel. Je pravdou, že úbytek vitamínů a minerálů není vysoký. Problémem je Aby bylo možné označit grilování za zdravý způsob přípravy jídel je nutné vyhnout se dvěma problémům. Prvním je hoření odkapávajících šťáv, při kterém vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které jsou potenciálně karcinogenní (mohou být důvodem vzniku rakoviny).

Druhým rizikem jsou nebezpečné spaliny, které vznikají při hoření dřeva. Čas od času grilování našemu organismu neublíží, ovšem pravidelná každodenní příprava masa na grilu není pro tělo nejlepší volbou.

barbecue, barbeque, bbq

Pečení

Použitím horkovzdušné trouby jsou ztráty minimální. Vliv má pouze na vitamíny skupiny B, které se vlivem horkého tepla ztrácejí. Novým trendem je v poslední době horkovzdušná fritéza, která přípravou připomíná troubu, je však zdravější a rychlejší variantou. Horkovzdušná trouba je tedy také vhodnou variantou, jak svůj pokrm připravit.

Smažení

Nejhorší variantou je smažení v oleji (zejména dlouhém smažení). Smažením dochází k velkým ztrátám vitamínů a minerálů a zhoršuje se také vstřebatelnost živin. Krátké smažení na zdravém oleji (například olivovém) není tak zlé, ale existují lepší způsoby přípravy jídel.

Množství ztracených živin závisí na typu přípravy pokrmu. Dušením nebo vařením v páře ztrácí potraviny minimální množství živin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *