Rady a návody

Jak zabalit balík?

Rok co rok mají před Vánocemi přepravci plné ruce práce. Ale ne vždy je na konci cesty spokojený adresát, protože mnohé zásilky dorazí na druhou stranu republiky nebo dokonce světa rozbité. Nepříjemnostem však můžete v mnoha případech předejít, pokud balíček opravdu dobře zabalíte. Jak? Na to jsme se zeptali odborníků na slovo vzatých.

Každý balíček opravdu pečlivě zabalte

Dejte si práci s každým balíčkem a rozhodně nespoléhejte na to, že třeba tolik oblíbené bublinkové obálky udělají práci za vás. Křehké věci patří do krabičky, nejlépe do nového pevného kartonu. Všechno zboží byste měli ještě zafixovat.

„Pohybu předmětů uvnitř kartonu zamezí správná výstelka. Nejčastěji se používá bublinková folie, která chrání obsah před nárazy. Pokud balíme více předmětů, měli bychom každý zabalit zvlášť a zbylý volný prostor vyplnit touto fólií,“ vysvětluje správné zásady balení Eva Děkanová ze společnosti Geis, specializující se na balíkovou logistiku a přepravu.

„Pokud zasíláme lehké a drobné předměty, postačí třeba polystyrénové kuličky nebo papírová výplň. Lehká výstelka by měla před zalepením mírně vyčnívat nad okraj, protože po uzavření krabice si materiál takzvaně sedne,“ dodává Děkanová.

Pozor na statickou elektřinu

Maximální pozornost byste měli věnovat balení zásilek s elektronikou. Elektroniku posílejte v původním balení od výrobce včetně všechy polystyrenů a výplní, pokud je ovšem máte k dispozici. Jako výplň můžete použít i antistatické kuličky, které nakoupíte v lepších obchodech s balícím materiálem. Obyčejné polystyrenové kuličky vytvářejí statickou elektřinu a ta by mohla elektroniku během cesty poškodit.

Krabice třikrát přelepte

Pokud si dáte práci s fixací předmětu, neměli byste zapomínat na správné přelepení krabice. Odborníci radí krabici přelepit z obou stran minimálně třikrát kvalitní širokou lepící páskou. To platí i pro pevné vlnité kartony.

Viditelný štítek nesmí chybět

Nový štítek pak nalepíme na největší horní nebo boční stranu obalu. „Odesílatelé velmi často chybují v tom, že lepí štítky například na spoje balíku, na uzávěr nebo přes lepicí pásku,“ zdůrazňuje Eva Děkanová z přepravní společnosti Geis. „Ideální je použít jediný štítek s jasnými a úplnými adresami jak pro doručení, tak pro případné vrácení. Pokud zásilka obsahuje křehké nebo na změnu polohy citlivé zboží, je nejlepší ji opatřit manipulačním štítkem „křehké“. Ten by měla být přepravní společnost schopná za drobnou úplatu sama zajistit,“ ukončila Děkanová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *