Home Kitchen Interior  - justinedgecreative / Pixabay
Bydlení a domácnost

Kuchyň a móda

Rovněž kuchyňský nábytek podléhá módě. Ta se zde už dávno neprojevuje jenom barvou dvířek a změnou tvaru úchytek, ale bezprostřední reakcí na hlavní trendy zařizování obytných interiérů.

Kuchyň našeho života

S kuchyní to ovšem není tak jednoduché. Provoz v ní je velmi intenzivní. Požadavky na její vybavení jdou ruku v ruce nejen s vědeckotechnickým pokrokem, ale hlavně s tím,  jak členové domácnosti rostou, stárnou, přibývá jich či ubývá. Na zapojení kuchyně do obytného prostředí má také vliv životní styl rodiny.

V současnosti jsou i u nás kuchyně stále častěji součástí širšího společného prostoru bytu, připojují se k jídelně i obývacímu pokoji. To klade zcela nové kvalitativní požadavky na jejich řešení. A to jak technické a bezpečnostní, tak především praktické a estetické. Kuchyň už není uzavřenou místností, v níž se leccos schová a kam návštěva nechodí, ale otevřenou součástí bytu.

Kitchen Woman Render Architecture  - ImaArtist / Pixabay
Kuchyň a móda

V jednoduchosti je síla

Nábytek se dnes nese v duchu jednoduchosti, vzdušnosti a mobilnosti. Převládá tvarová čistota, odlehčenost, asymetrie. Horní skříňky jsou odlehčené, nižší. Objevují se mobilní prvky, které lze z linek vysunovat a použít tehdy, když je zrovna potřebujeme. Roste obliba různých kontejnerů, posuvných či výklopných pracovních ploch i dvířek. Mění se velikost a styl úložných prostor. V kuchyňských programech najdeme zajímavé druhy skla, hliník, nerez, speciální plasty…Cílem tohoto trendu je čistota celého provedení a dokonalost detailu.

Móda i styl

Kuchyň by měla se svým okolím dobře ladit. V poslední době vzrostla obliba třešňového dřeva. V otevřeném prostoru podporuje příjemný dojem harmonie interiéru, dá vyznít i své kresbě. Nepatří k světlým ani tmavým odstínům dřeva a do kuchyně vnáší osvěživou jiskru, zvláště v kombinaci s např. vanilkou, hliníkem nebo dobře zvolenými doplňky. Pro ty odvážnější je možné kuchyň vybarvit už v podstatě do jakékoli výrazné barvy. Ale pamatujme, že výraznější barevné odstíny se rychleji okoukají než odstíny dřev.

Kitchen Cabinets Interiors  - rdsremovalanalytic / Pixabay
rdsremovalanalytic / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.