Interior Design Bedroom Furniture  - Lisaphotos195 / Pixabay
Bydlení a domácnost Nábytek

Poradíme, jak na výběr kvalitní postele

Chystáte se zařizovat novou ložnici či pokojíček pro své dítě? Nejdůležitějším prvkem v těchto místnostech bude postel. Nejen že by měla ladit s dalšími částmi interiéru, ale hlavní je, aby vám poskytla uvolňující a ničím nerušený spánek. Postel musí být pohodlná, dostatečně velká a správně umístěná.

Matrace a rošt

Důležitou součástí správně zvolené postele je kvalitní matrace. Nedílnou součástí postele je ale i rošt. Aby matrace splnila svůj účel, musí ležet na kvalitním roštu, jinak vás nebude podpírat správně. Rošty mohou být dřevěné–laťové (jsou již součástí postele) nebo lamelové (uložené v látkových, plastových nebo kaučukových pouzdrech). Dávejte pozor na to, jak jsou jednotlivé latě či lamely daleko od sebe, neboť jejich optimální vzdálenost by měla být kolem 4 cm. Mezery větší než 6 cm by mohly deformovat matraci.

K vašemu většímu pohodlí si můžete pořídit polohovací rošt, mechanicky nastavitelný nebo na elektromotorek. Umožňuje nadzvednutí hlavy, nohou nebo obojího zároveň.

Velikost

Záleží jen na vás, jakou délku a šířku postele zvolíte. Někteří se rádi rozvalují na velkých postelích, jiným stačí malá útulná postýlka. Postel by měla být minimálně o 20-25cm delší než je člověk, který v ní spí. Šířku si můžeme zvolit jakoukoliv. Jednolůžko obvykle bývá 90cm široké, dvojlůžka 140cm, 160cm nebo 180cm. Výška postele se pohybuje okolo 45-55 cm. V dnešní době je však možné nechat si vyrobit postel podle svých představ v různých velikostech nebo tvarech.

Interior Design Bedroom Furniture  - Lisaphotos195 / Pixabay
Lisaphotos195 / Pixabay

Umístění

Celou ložnici je vhodné umístit na východní stranu, kde nás ráno probudí příjemné sluneční paprsky. Postel by se čelem, u kterého budeme spát hlavou, měla opírat o zeď a z obou bočních stran by mělo zůstat volné místo, aby byl přístup do postele možný z jakékoliv strany. Zapomeňte na skříňky či poličky na hlavou, mohly by způsobit nespavost a noční můry. Hlava by měla směřovat ke zdi bez oken a dveří. Výhodné je umístění zrcadel v ložnici, neboť celou místnost více prosvětlí a pokud máte postel v zádveří, můžete zrcadlo nastavit tak, abyste okamžitě z lůžka rozpoznali příchozí osobu.

Materiál

Nejoblíbenější jsou postele z přírodních materiálů. Mohou být z dřevěného masivu nebo z dřevotřísky. Masivní rámy postelí jsou cenově dražší, ale za to kvalitnější a vydrží vám mnohem delší dobu, dřevotřískové mohou dříve začít vrzat. Trendem jsou nyní i ratanová lůžka. Kovové postele nabízejí zajímavější design, ale dávejte si pozor na kvalitu výrobků, poznáte ji i podle ceny postele. Na některé citlivější osoby mohou kovové postele působit negativně a ráno se mohou budit neodpočatí a rozlámaní. Stále se u nás ještě objevují postele čalouněné, kde je matrace přímo součástí postele. Právě kvůli tomu je matrace zcela neprodyšná, a tím tedy nevhodná ke každodennímu spaní. Takovou postel však můžete použít například jako postel pro hosty.

Doplňky

Neměli bychom zapomenout také na správné využití prostorů pod postelí k ukládání věcí nebo lůžkovin a na nezbytné odkládací stolky vedle lůžka. Pro romantické duše doporučuji nebesa nad postelí, která ji krásně zútulní a vytvoří příjemné intimní prostředí.

Interior Design Bedroom Furniture  - Lisaphotos195 / Pixabay
Poradíme, jak na výběr kvalitní postele

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.