Office Chair Home Room Minimalist  - Tumisu / Pixabay
Bydlení a domácnost

Vybíráte kancelářskou židli? Zaměřte se i na kolečka a kluzáky

Pokud si vybíráte do své kanceláře a pracovny kancelářské židle, určitě se díváte na zdravotní atesty, certifikáty a ergonomii pro odpovídající kvalitu sezení. Dnes se zaměříme na kolečka a kluzáky. Nejde totiž o zanedbatelnou záležitost.

Pro správný výběr kancelářské židle je třeba se zorientovat ve velkém množství technických pojmů v popisech židlí. Máte pocit, že kolečka a kluzáky nehrají při výběru roli? Přesvědčíme vás o opaku. Vaše kancelářská židle k počítači by měla mít i správná kolečka. Veškerá zátěž totiž končí právě na nich. Možná se bude u vás v kanceláři dobře vyjímat černá či bílá kancelářská židle, vyrobená z kůže, síťoviny či čalouněná. Na správný výběr koleček ale nezapomínejte.

Kolečka a kluzáky

Kolečka a kluzáky zajišťují pohyb kancelářské židle k PC po různých podlahových krytinách. Na beton, dlažbu, plovoucí podlahu, lina či koberce jsou nutná vždy jiná kolečka, aby se po nich kancelářská židle lehce pohybovala. V některých případech je ale i příliš lehký pohyb spíše nežádoucí. Hlavním kritériem pro výběr koleček je tedy právě podlahová krytina, na které se bude kancelářská židle pohybovat. Jde o charakter pohybu a takzvaný valivý odpor.

Kancelářské židle a tvrdá či měkká kolečka

Kolečka pro měkké povrchy jsou vyrobena z tvrdého plastu a má je většina základních provedeních židlí. Hodí se na koberce a linolea. Častým pohybem židle po jiném povrchu často dochází k jejich poškození. Pak je čas si pořídit vhodnou podložku pod židle. Kolečka určená pro tvrdé povrchy jsou vybavena obručí z měkčeného plastu či gumy. Hodí se na tvrdé povrchy jako je beton, dlažba nebo dřevěná a laminátová plovoucí podlahy. Jsou univerzální a dají se použít i na měkký povrch. Někdy mají i plastové blatníčky a brzdy.

Brzdy a kluzáky

Automatická brzdy zabraňuje nežádoucímu pohybu nezatížené židle. Je-li židle zatížená, kolečka se odvalují volně. Mechanická brzda způsobí, že kolečka zabrzdí uživatel sešlápnutím páčky a zabrzdí trvale až do odbrzdění. Kluzáky zabrání příliš lehkému pohybu židle po podložce. Nehodí se na tvrdé a abrazivní podlahové krytiny a podlahy, kde vznikají rýhy. Jsou z tvrdého plastu odolného proti oděru nebo kovu. Kluzáky mají automaticky speciální pracovní židle s extrémní výškou sedáku, které nemají kolečka kvůli stabilitě. Tam je třeba dbát na zvýšenou bezpečnost.

Work Home Office Computer Coffee - Elf-Moondance / Pixabay
Vybíráte kancelářskou židli? Zaměřte se i na kolečka a kluzáky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.